Anders Family
David Asbel Anders with
Jim and Tina Smith Anders
Family

US GenWeb Project

Rufus and Florence Hall Owen Family in 1947
Rufus and Florence Hall Owen and children

US GenWeb Archives Project

 

Transylvania County, NC 

GenWeb Project

NC GenWeb

 

1916 Death Certificates

Print This Page

Transylvania County, North Carolina Death Certificates

The images and information below comes from the official photocopy of volume 2 located in the Transylvania County, North Carolina Registrar of Deeds Office.  Sometime after 1998, the original books were improperly stored in a known leaking court house basement.  As a result, they have been water damaged and are no longer available.  This is unfortunate since page 60 was copied twice instead of page 61.

Some names in the index have been somewhat standardized to facilitate searching using the "find" tool in an Internet browser.  This is not perfect.  If the find tool does not find a specific name, users may locate it by reading through the entire index.  Click the hyperlink on the page number to see an image of the actual document and original spellings.

Volume 2 is organized by township with the following local registrars:

Brevard Township: G. C. Kilpatrick with the last two by E. F. Gillespie.  Legibility is fair. 
About midway through, the registrar's signature changes to the initials GCK with a more formal and less legible handwriting style.
Boyd Township: A. E. Lyday.  Writing fair.  
A. E. Lyday was a physician, and the medical information tends to be more complete.
Catheys Creek Township: C. R. Sharp.  Writing fair.
Dunns Rock Township:  F. L. Wilson.  Writing fair.
Eastatoe Township:  Walter Whitmire.  Writing poor to fair.
Gloucester Township:  Vance Galloway.  Writing good.
Hogback Township:  Ward Breedlove.  Writing fair.
Little River Township:  F. P. Shuford.  Writing poor to fair.
Rosman:  W. P. Hogsed.  Writing poor to fair.
 - Linda Hoxit Raxter
Images by Linda O. Anders
 
  ^ Back to Top
 

Brevard Township

Name

Birth

Death

Father

Mother

Page

Miss Elizabeth Jones Miner 1833 1916 James Stepp Frances Jones 1
Mary Robinson died abt 44 1916 Sam Richardson   2
William Skinker Boswell 1832 1916 Thomas Hamlin Boswell Lucy Steptoe Skinker 3
Mamie Jones White died abt 35 1916       Jones Martha 4
Blanch R. Clement 1873 1916 William V. Dodgen Hannah Narston 5
Mrs. Bertha Pinkney 1892 1916 Dick Enlitmore Anna Meta 6
Carrie Whiteside 1916 1916 Andrew Whiteside Carrie Cunningham 7
J. L. Swayngaim 1915 1916 William Swayngaim Loree Norman 8
Mrs. Ella Jones died abt 25 1916 Ed Stepp Teresa Tabor 9
[Infant Sheppard] 1916 1916 Wayne Sheppard Lessie Davis 10a
Elizabeth Cook died abt 73 1916 John McCall Miss Glazner 10b
Gladys Cecil Tabor 1914 1916 William B. Tabor Annie Crawford 11
Hershael Depew Orr 1916 1916 D. H. Orr Emma Lyday 12
Edward Swangum 1916 1916 Ed Swayngum Bonnie Louise Teague 13
Catherine Deaver 1914 1916 James Deaver Sue Porcher 14
[Infant Erwin] 1916 1916 Richard Howard Erwin Maggie Mackey 15
Hermie Thrift 1915 1916 Arthur H. Thrift Annie L. Frady 16
Etta Lee Galloway 1914 1916 Joe Berry Galloway Laura Landreth 17
[Infant Coacherin] 1916 1916   Lillie Coacherin 18
Charles Earle Jollay 1914 1916 Charles Jollay Loree M. Gallemore 19
A. R. Wayne Jenkins 1915 1916 Frank E. B. Jenkins Mary C. McIntosh 20
Arthur Hemphill about 1851 1916     21
Martha Elizabeth Toomer 1840 1916 Henry B. Toomer Ann E. Price 22
Mrs. Mary Carr 1875 1916 C. W. Ledford Josephine Stewart 23
Mrs. Martha Sentell 1879 1916 James Harrison     Groves 24
Susan Ava Sentell 1911 1916 C. L. Sentell Martha Harrison 25
Colins Loid 1850 1916 January Loid   26
[Infant Stamey] 1916 1916   Misouri Stamey 27
Gaston Lafayette Rogers died abt 35  1916 Jason R. Rogers F. E. Cox 28
[Infant Howell] 1914 1916 Rees Howell Bertha Case 29
William Ferguson Colcock 1843 1916 William Ferguson Colcock Emmeline L. Hargaltine 30
Joseph Mason Kern 1842 1916 John Kern Rebecca T Mason 31
Baby Presley 1916 1916 Riley Presley      Holdin 32
Matie Lee Corter 1916 1916 J. E. Corter Esther Lance 33
Emma Waldrop 1873 1916 John Waldrop Sarah Johnson 34
J. M. Glazener 1830 1916 George Glazener Mary King 35

 ^ Back to Top

Boyd Township

Name

Birth

Death

Father

Mother

Page

Ellen Catherine Talley 1843 1916 Wilson Picklesimer Jane McCall 36
Jeff Wilson died abt 31 1916 George W. Wilson Laura J. Miller 37
William Henry Alexander 1914 1916   Nona Alexander 38
Richard Scruggs 1837 1916 David Scruggs Sarah 39
Silas Mooney 1916 1916 Parris Mooney Susan Smith 40
Boyce Blythe 1913 1916 Verda Blythe Flora Smith 41
Bertha Blythe 1877 1916 Joseph M. Blythe Alice Louise Lyday 42
Evan Talley 1838 1916 Nathaniel Talley      Philips 43
Overton E. E. Clayton 1862 1916 James W. Clayton Mary Young 44

 ^ Back to Top

Catheys Creek Township

Name

Birth

Death

Father

Mother

Page

John Cunningham 1851 1916 Sam Cunningham   45
Thomas Jefferson Ross 1843 1916 Wiley Ross Elimina Hawkins 46
Walter Craven Galloway 1915 1916 Namon Galloway Senie Anders (Andrews) 47
Elbert Russell Barton 1915 1916 Davis Barton Rosa Capps 48
Lessie Pierson 1915 1916 J. M. Pierson Alice Collins 49
Charley Bevely Holden 1888 1916 Nelson B. Holden Rebecca Raines 50
Jonathan L. Lance 1845 1916 Valentine Lance Susan Huff 51
Clarence Galloway 1915 1916 Herman Galloway Lela Mason 52
Dora Osteen 1915 1916 Clayton Osteen Arabella Garren 53
[Infant Pressley] 1916 1916 Lonnie Pressley Annie Crane 54
Cornelius Alfred Capps 1844 1916 John Capps Mary Chatterick 55
[Infant Searcy] 1916 1916 W. H. Searcy Hattie Wilson 56
Louisa Jane Perry 1835 1916 William Case Sara Case 57

 ^ Back to Top

Dunns Rock Township

Name

Birth

Death

Father

Mother

Page

Avery Walter Hogsed 1914 1916 Charles E. Hogsed Roxey Perry 58
John Heath 1879 1916 John Heath Kate Raxter 59
Joseph Fleming Cisson 1835 1916 James Cisson   60
[Page missing from duplicated copy at Registrar of Deeds Office] 61
Wesley Edgar Holden 1916 1916 Wesley Holden Lou Ida Holden 62
Margaret Heath died abt 90 1916      Roach   63

 ^ Back to Top

Eastatoe Township

Name

Birth

Death

Father

Mother

Page

Morten Beaver 1871 1916 Jim Beaver   64
Mary Elvira Kennemur 1835 1916 John Gillespie Sarah Glazener 65
Susie Smith 1916 1916 John Smith Susie Jane Chappell 66
Ralph Hutchison 1916 1916 James Hutchison Thelma Reid 67
James M. Welhelm 1855 1916 A. B. Welhelm Carrie P. Burnes 68
John Chapman 1842 1916 Jackson Chapman Artee Reid 69
_____d Summey Mills 1916 1916 Clem Mills Myrtle Mills 70
Will Aikens 1856 1916 Arch Aiken Martha Byers 71

 ^ Back to Top

Gloucester Township

Name

Birth

Death

Father

Mother

Page

James Marion Owen 1845 1916 William Owen Sarah Whitmire 72
[Infant Owen] 1916 1916 Claud Owen Adda Hoxit 73
Andrew Jackson McCall 1834 1916 John McCall Elizabeth Glazener 74
Roscoe Shook 1898 1916 Dave. Wash. Shook Callie Brown 75
[Infant Mason] 1916 1916 Claude Mason Iva McCall 76
Cannie Lavinia (Owen) Carpenter 1894 1916 Thomas Owen Thana Mason 77
Viola Jane Carpenter 1915 1916 John Carpenter Cannie Owen 78
Lafayette Galloway 1846 1916 William R. Galloway Lydia Glazener 79
Rosa Ellen McCall 1915 1916 Robert  McCall Callie Owen 80
William Oscar Foster 1891 1916 Alfred Foster Cynthia Ensley 81
Josephine Alcesta Galloway 1916 1916 Ransom C. Galloway Lillie M. Wood 82
[no page 83 in original book at time of photocopy] 83
Lora McCall 1913 1916 Zeb McCall Essie McCall 84
Alonzo Conley Ashe 1916 1916 Leste Ashe Sarah Green 85
[Infant McCall] 1916 1916 Rickman McCall Elvie Hoxit 86
Wade Miles Shephard 1915 1916 Sam A. Shephard Josie McCall 87
Ransom E. McCall 1887 1916 Enes S. McCall Sarah Jane Wood 88
Berie Lee McCall 1915 1916 Cannon McCall Cora McCall 89

 ^ Back to Top

Hogback Township

Name

Birth

Death

Father

Mother

Page

Joseph Anderson Breedlove 1916 1916 Ward Breedlove Lona McKinna 90
Oma Jane Kizer 1854 1916 Charles Warick   91
Thomas Calhoun Henderson, Jr. 1916 1916 T. C. Henderson Sara Jane Osborn 92
J. Arthur Young 1848 1916 Madison Young Susie Tabor 93

 ^ Back to Top

Little River Township

Name

Birth

Death

Father

Mother

Page

Emitt W. Wallace 1842 1916 William Wallace Betsey Wallace 94
Essa Drake 1892 1916 Charles Robinson Amelia Pack 95
Nancy McCall 1831 1916 David Rollins   96
Matilda Raines 1887 1916 Benjamin P___huff Mary Corn 97
Rebecca McGaha 1849 1916 Sam Raines Anne Stamey 98
Leander West 1916 1916 Jake West Ida Fowler 99

 ^ Back to Top

Rosman

Name

Birth

Death

Father

Mother

Page

Donal Hightower 1913 1916 Goolett P. Hightower Laura Hice 100
Philips Noah Smith 1891 1916 Stephens Smith Fanny Moss 101
Leorah Rebecca Clark 1884 1916 James Norris Leorah Rebecca Norris 102
Ennes May Massey 1916 1916 Henry Massey Lena [Lela?] Alexander 103
Charles G___er Massey 1916 1916 Henry Massey Lela Alexander 104

 

^ Back to Top